O nas

Szkoła istnieje od 1991 r. Powołana wtedy została jako Katolickie Liceum Ogólnokształcące. W roku 1999 działalność szkoły rozszerzona została o klasę gimnazjalną. Od roku szkolnego 2001/2002 placówka jest szkołą publiczną. Po 25 latach ciągłego i dynamicznego rozwoju, odpowiadając na zapotrzebowanie edukacyjne, w związku z reformą edukacji otwarte zostaną klasy szkoły podstawowej. Będą one bez wątpienia uzupełnieniem społeczności chorzowskiego „Katolika”. W tej placówce każdy uczeń może liczyć na podmiotowe i indywidualne traktowanie. Wysoki poziom kształcenia jest tym, co wyróżnią tę szkołę spośród wielu innych, zaś niepowtarzalna atmosfera powoduje, iż uczniowie wiążą się z „Katolikiem” na różnych poziomach kształcenia, na wiele lat...

CO WYRÓŻNIA SZKOŁĘ?

Nasza szkoła, jako jedna z nielicznych w regionie, stara się organizować zajęcia w zakresie rozszerzonym zgodnie z większością preferencji uczniów, uwzględniając zmieniające się wymogi uczelni. Twoje wybory są dla nas priorytetowe! Specjalnie przygotowane profilowo klasy będą w stanie sprostać wymaganiom dynamicznie zmieniających się zmian w szkolnictwie oraz szkolnictwie wyższym.

Standardem KATOLIKA jest wspieranie uczniów uzdolnionych - proponujemy im zindywidualizowane programy nauczania z możliwością uczestniczenia w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły.

KATOLIK ze względu na swój charakter wyróżnia się spośród innych szkół podmiotowością traktowania uczniów, ich spraw codziennych i problemów. Jako szczególną powinność traktuje się częste, indywidualne kontakty nauczycieli z rodzicami. Niewątpliwym atutem są także więzi, jakie rodzą się pomiędzy uczniami i nauczycielami, którzy wspierają swoich podopiecznych w podejmowanych inicjatywach. Na uwagę zasługuje świetnie zorganizowany przez samych uczniów i dla uczniów „Uczniowski Bal KATOLIKA”. Coroczne „Żakinady” są przykładem fantastycznej pomysłowości i współpracy pomiędzy członkami naszej szkolnej społeczności .

Uczniowie mają możliwość uczestniczenia raz w tygodniu i z okazji szczególnych świąt we Mszy Św. w kaplicy, w budynku szkoły.

Wiele wydarzeń w profesjonalny sposób relacjonuje zespół kółka medialnego. Efekty jego pracy można obejrzeć na Facebook’owej stronie szkoły oraz na YouTube i  Instagramie.

Według najnowszego rankingu liceów, opublikowanego przez Perspektywy, nasze liceum jest drugą najlepszą szkołą w Chorzowie. Tym samym po raz kolejny otrzymaliśmy tytuł "Srebrnej Szkoły 2018r”. Dzięki ogromnej pracy wykonanej przez uczniów i nauczycieli udało nam się ponownie awansować o kolejne miejsca w rankingu ogólnopolskim! Warto wspomnieć, że jesteśmy jednym z dwóch chorzowskich liceów, które są notowane w Top 500. Wśród wszystkich szkół naszego województwa uplasowaliśmy się aż na 18 miejscu. W klasyfikacji ogólnopolskiej zajmujemy 171 pozycję (potężny awans) i wciąż jesteśmy na fali wznoszącej.

Wspierając aktywność fizyczną uczniów prowadzimy sekcję wspinaczki, organizujemy obozy narciarskie KATOLIKA oraz inne wyjazdy narciarskie (zakończenie sezonu, treningi, wewnętrzne zawody itp.). Prężnie działa, odnosząca sukcesy, szkolna sekcja siatkówki. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem CSC organizujemy wyjazdy uczniów na międzynarodowe warsztaty w ramach programu „Młodzież w Działaniu” oraz różnego rodzaju przedsięwzięcia turystyczne (spływy kajakowe, rajdy szkolne) oraz szkolne wyprawy.

Byliśmy m.in. w Ameryce i Azji. Cyklicznie realizujemy kurs na stopień żeglarza jachtowego – "KATOLIK pod Żaglami". Uczniowie, nie po raz ostatni, uczestniczyli w rejsie po Morzu Śródziemnym jachtem Pogoria (tylko dla uczniów naszej szkoły).

„KATOLIK” wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, organizuje różne kursy, dzięki którym absolwenci szkoły posiadają uprawnienia i certyfikaty, pomagające znaleźć swe miejsce na rynku pracy:

- uprawnienia instruktora – narciarstwo zjazdowe,

- kurs do prac na wysokościach technikami alpinistycznymi ( po 18.roku życia),

- kurs wspinaczki skałkowej,

- kurs operatora sztucznej ścianki wspinaczkowej,

- kurs języka migowego o profilu społecznym,

- kurs wychowawców różnych form wypoczynku dzieci i młodzieży,

- kurs prawa jazdy z rabatem na cenę.

Dwa razy do roku prowadzimy wymiany młodzieży z zaprzyjaźnionymi szkołami w Niemczech (Marienschulle w Essen-Werden), we Włoszech (Instituto Tecnico w Termoli) oraz w Bicske na Węgrzech.

Od dziesięciu lat uczestniczymy w Międzynarodowym Konkursie „Odyseja Umysłu” – dotyczącym kreatywnego rozwiązywania problemów, w którym osiągamy sukcesy w skali globalnej (liczne tytuły Mistrza Polski, udziały w Finałach Światowych w USA, w roku 2017 III miejsce w Finałach Światowych).

Szkoła nawiązała zakrojoną na szeroką skalę współpracę z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląską, Akademią Medyczną i Akademią Sztuk Pięknych, która zaowocowała zajęciami prowadzonymi przez pracowników, wykładami i warsztatami organizowanymi na terenie uczelni dla naszych uczniów.

Osoby z dysleksją mogą liczyć na pomoc w ramach zajęć dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w pisaniu i czytaniu.

Ważnym elementem edukacji w “KATOLIKU” jest umiejętność posługiwania się komputerem oraz wykorzystywania technik TIK w procesie nowoczesnego nauczania i samouczenia się. Każda klasopracownia jest nowocześnie wyposażona (tablice interaktywne, rzutniki multimedialne, systemy nagłośnienia, pomoce naukowe itd.) Wszyscy zainteresowani mają szansę uzyskać Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (w stopniu podstawowym ECDL oraz w stopniu zaawansowanym ECDL-A), gdyż w placówce pracuje uprawniony egzaminator.

Większość zajęć lekcyjnych jest prowadzona przez nauczycieli z uprawnieniami Egzaminatora Państwowego, co bez wątpienia jest gwarantem dobrego przygotowania uczniów do czekających ich egzaminów.

W szkole funkcjonują różnorodne kółka. M.in. prowadzimy zajęcia w ramach kółka medialnego, w którym uczniowie zgłębiają zasady funkcjonowania mediów społecznościowych oraz mają możliwość tworzenia własnych wartościowych treści na ich użytek. Uczniowie redagują własne artykuły, uczą się podstaw warsztatu dziennikarskiego i pracy z programami graficznymi, które niezbędne są w pracy fotografa. Nie chcemy, aby nasi wychowankowie byli jedynie konsumentami treści w Internecie. Dajemy im możliwość twórczego działania.

Jednak to, co “KATOLIKA” wyróżnia najbardziej spośród wszystkich chorzowskich szkół, to jego rodzinna, przyjazna atmosfera. Potwierdzeniem tego faktu są wypowiedzi naszych uczniów na FB, które znajdziecie pod hashtagiem #LudzieChorzowskiegoKatolika. W razie jakichkolwiek pytań proponujemy kontakt z sekretariatem szkoły, którego pracownicy udzielą pełnych informacji. Zapraszamy!

Sponsorzy

 

  

Numery kont szkoły

Darowizna na rzecz szkoły:

40 1050 1243 1000 0022 7770 6970

Inne wpłaty, m. in. ubezpieczenie ucznia, duplikaty legitymacji szkolnych i świadectw:

76 1050 1243 1000 0022 7592 6372

Kontakt

 
 

Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin
Katolickich Archidiecezji Katowickiej
im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda

ul. T. Kościuszki 11
41-500 Chorzów
tel.: 32 249 50 44
tel. kom.: 721 400 301
fax: 32 246 06 50
Email: sekretariat@katolik-chorzow.edu.pl

Organ prowadzący

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej

Dyżur kontaktowy: każdy wtorek od 17.00 do 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Plebiscytowej 49 w Katowicach (I piętro). 

Działające przy Zespole Szkół stowarzyszenie i fundacja:

Stowarzyszenie Circam Scholam Catholicam
nr do kontaktu 
781 022 314 
prezes Monika Antlauf-Jaskola